Závislost na alkoholu je nejčastější, nejtěžší však závislost na nikotinu

Léčba v závislostí dnes není ničím, co by bylo výjimečné. Naopak mluvíme o velmi časté věci, která rozbourává mnoho rodin a vztahů. Závislosti na alkoholu, závislost na drogách nebo gamblerství jsou zkrátka věci, které člověka mění k nepoznání a s ním se mění i vztahy, které k jiným lidem má vybudované. Vznik závislosti na nějaké droze nebo návykové látce je v současné době tak častý i proto, že veškeré drogy jsou snadno dostupné. Stejně tak je dostupná substituční léčba, z jejíž statistik vyplývá, že závislost na alkoholu bývá nejčastější, závislost na nikotinu však nejtěžší.

Více jak 14 000 klientů ročně

Substituční léčba je dostupná i na místech, kde byste to pravděpodobně nečekali. Mluvíme například o věznicích, kde pacienti také trpí nejrůznějšími a velmi těžkými stavy. Pokud se však podíváme na čerstvé aktuální statistiky, řekneme, že každým rokem nastupuje do léčebných programů více jak 14 000 klientů. Zpravidla menší polovina je v podobných programech poprvé, zbytek zkouší svou víru a sílu opakovaně.

Mezi léčenými závislostmi nejvíce převládá právě zmiňovaná léčba na nikotinu, konkrétně tedy na cigaretách, zhruba 30 % bylo závislých na pervitinu a na opioidech něco málo přes 74 %. Sedativa a hypnotika užívalo kolem 73 % uživatelů.

V čem spočívá substituční léčba závislostí?

Takzvaná substituční léčba závislostí spočívá v takzvané substituční terapii, kdy se řeší náhrada za drogy. Existují však také programy, které se zaměřují na jiné principy řešení problému, konkrétně preferují tradiční ambulantní léčbu nebo jsou jim blízké terénní programy.

Některé organizace zaměřující se na léčbu závislostí mají ve své nabídce tradiční lůžková zdravotnická zařízení, která preferují ti, kdo trpí těžkými závislostmi. Méně časté, ale také stále více žádané jsou terapeutické komunity, kde však pro těžce závislé nebývá místo.