Práci z domova – home office nelze vykonávat v každém druhu zaměstnání a také není pro každého. Pokud chcete pracovat tímto způsobem, musíte ovládat sebeřízení, mít vnitřní disciplínu, správně si zorganizovat svůj čas, musíte mít dokonalé komunikační schopnosti a musíte se umět rychle rozhodovat.

Není ideální pro toho, kdo potřebuje kontrolu či pomoc při rozhodování.

Výhody home office

Práce z domova vyžaduje většinou pouze počítač a připojení k internetu a nabízí celou řadu výhod. Sami si rozvrhnete svoji pracovní dobu, pouze však v případě, že vás netlačí nějaký termín. Můžete pracovat v době, kdy víte, že budete podávat nejlepší výkony. Můžete pracovat téměř z jakéhokoli místa.

Pokud zvládnete time management, jste pány svého času.

Velkou výhodou je i úspora času a to především v případě, že byste měli za prací dojíždět na delší vzdálenost. Nezanedbatelná je i úspora finančních prostředků spojených s dopravou do zaměstnání.

Pokud máte malé děti, můžete se o ně postarat v případě nemoci a nemusíte žádat zaměstnavatele o volno.

Více informací o práci home office naleznete na portálu vimvic.cz.

Nevýhody home office

Většina lidí pracujících z domova pracuje na živnostenský list nebo na dohodu o provedení práce. U takto stanovených pracovních smluv nemáte nárok na benefity pro zaměstnance, mezi něž patří například oficiální placená dovolená, příplatky za práci o víkendu či ve svátek a problematičtější je to i v případě nemoci.

Další nevýhodou je to, že si samí hradíte potřebné pomůcky pro výkon vaší práce, mezi něž patří počítač a telefon. Také poplatky spojené s vaší činností – platba za připojení k internetu, elektřina a topení nebo platby spojené s telefonováním, si musíte hradit sami. Nevztahují se na vás ani další benefity, které někteří zaměstnavatelé nabízejí – příspěvky na rekreaci, sport či kulturu.

Jedná se o osamělou činnost, která nevyhovuje lidem, kteří mají rádi společnost.