Kvasinková infekce či vaginální mykóza patří mezi časté zdravotní obtíže, s nimiž se během svého života potýká celá řada žen. Mezi její časté projevy patří pocity svědění a pálení v oblasti intimních partií. Často se také může objevit jejich zarudnutí, otok nebo výtoky různé konzistence. Někdy se projevuje i nepříjemnými pocity během intimního styku.

Příčiny kvasinkové infekce

Vaginální mykóza vzniká nejčastěji jako následek přemnožení kvasinek. K němu dochází díky nezdravému životnímu stylu, nevhodné stravě, intimní hygieně nebo nevhodnému oblečení. Mezi rizikové faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce, patří také léčba antibiotiky, užívání antikoncepce, oslabená imunita, období menopauzy, některé druhy chronických chorob nebo časté střídání sexuálních partnerů. Zde hrozí i nákaza dalšími pohlavními chorobami. Patří mezi ně i kondylomata (genitální bradavice).

Prevence a boj s vaginální mykózou

V případě,že se u vás tyto obtíže objevují, je potřeba navštívit lékaře, který určí vhodnou léčbu. Jako prevence může působit celá řada opatření.

Patří mezi ně vhodná strava. Kvasinky se živí cukrem, je tedy potřeba upravit jídelníček tak, aby cukru obsahoval co nejméně. Základ jídelníčku by měly tvořit libové maso, pohanka, jáhly, quinoa, zelenina, ořechy a semínka a ovoce s nižším obsahem cukrů. Zapomínat nesmíme ani na přírodní antibiotika, k nimž rozhodně patří česnek.

Co se oblečení týká, mělo by být vyrobeno z přírodních materiálů, dostatečně prodyšné a ne příliš upnuté. Kvasinky milují teplo a vlhko, které vytváří oblečení ze syntetiky a těsné.

Zapomínat nesmíme ani na pravidelnou intimní hygienu. K ní je nutné používat přípravky vhodné právě pro intimní partie. Ty nabízí značka GYNELLA®. Naleznete zde jak přípravky určené k prevenci, tak i ty, které mají léčivé účinky.